Bilgisayar Kursu Ders Notları – Post’un Çalışması

Bilgisayar kursu post’un çalışması ders notu aşağıda verilmiştir.daha detaylı bilgi için bilgisayar kursuna kayıt yaptırabilirsiniz.

Güç düğmesine basıldıktan  sonra BIOS’un bilgisayarı denediği bir ekran karşımıza gelir. Bu ekran POST ekranıdır. POST ekranında  işlemcimizin hızı, bellek miktarı ve veri saklama cihazları gibi veriler karşımıza gelir. Tam bu esnada, ekranın altında Press DEL to Enter Setup (Setup Ekranına Girmek için DEL Tuşuna Basınız.)ifadesi belirir. Setup ekranı ile BIOS üzerindeki ayarları değiştirebiliriz. Bazı güncel  ana kartlarda POST ekranı yerine kendi markalarını gösteren tam ekran logolara yer verilir. Bu logoların arka planında bizim klasik işlemlerimiz devam eder. Fakat bu görüntü yerine ana kart üreticileri göze hoş gelen logolar sunmayı tercih edebilir. Böyle bir durumda TAB tuşuna basarak bu logoyu geçerek klasik POST ekranına dönebilirsiniz.Farklı  ana kart üreticilerinde BIOS’a girmek için gereken tuş kombinasyonu farklı olabilir. Genelde DEL tuşunu kullanılırken bazı  ana kartlarda F1 veya F2 tuşları kullanılabilir. BIOS’a girmek için kullanacağınız tuş(lar) POST ekranında belirtilir.

Ayrıntılı bilgi için bilgisayar kursu sitemizi takip etmeye devam ediniz – Bilgisayar Kursu Ders Notları – Post’un Çalışması

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s