Bilgisayar Kursu Ders Notları – Veri Yolları (BUS)

Bilgisayar Kursu veri yolları ders notu aşağıda verilmiştir.Daha ayrıntılı bilgi için bilgisayar kursuna kayıt yaptırabilirsiniz.

Veri yolları, anakart üzerindeki bileşenlerin birbiri ile veri alışverişini sağlayan yollardır. Dışarıdan bağlanan donanımlarda da veri yolları uçlarında bulunan slotlar sayesinde bilgi alışverişi sağlamaktadır.

Veri yolları ile yalnızca veriler taşınmaz. Bu yollar aynı zamanda kontrol sinyallerini ve adres bilgilerini de taşır. Kontrol sinyalleri ile donanım birimlerinin çalışmaları düzenlenirken adres bilgileri ile donanım biriminin kullandığı verilere ulaşım yolu tanımlanmış olur.ISA veri yolu kullanımı tamamen terk edilmiştir. Yeni üretilen ek donanım birimleri PCI veri yolunu destekleyecek biçimde üretilmektedir. Ekran kartları için kullanılan AGP veri yolu ise yerini daha hızlı veri akışı sağlayan PCI-e veri yoluna bırakmaktadır.

Bant genişliği:  İletişim kanalının kapasitesini bant genişliği belirler. Birim zamanda aktarılabilecek veri miktarıdır. Bant genişliği ne kadar büyük olursa belli bir sürede aktarılabilecek veri miktarı da o kadar büyük olur.

Daha fazla bilgi için bilgisayar kursu sitemizi takip ediniz. – Bilgisayar Kursu Ders Notları – Veri Yolları (BUS)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s