Bilgisayar Kursu Ders Notları – Veri yolu

Veri yollarının açıklaması aşağıdadır ;

Bilgisayarda ki bileşenler çeşitli yollarla birbirleri ile konuşurlar.İşlemci ,önbellek,bellek,genişleme kartları,depolama aygıtları vb kasa içi bileşenleri veri yolu ile anlaşmaktadır.Bir bileşenden başka bir bileşene gönderilen verile veri yolu ile gönderilir.

Anakarta takılan işlemci ve belleğe ulaşabilmesini sağlayan genişleme yuvalarınada denilmektedir. Veri yolları ikiye ayrılmaktadır bunlar ; standart ve adres veriyoludur.Bilgisayarda yapılan verileri standart veri yolu aktarmaktadır. Verilerin nerelere gönderileceğini ise adres veri yolu belirler. Veri yollarının kapasiteleri önemlidir nedeni ise ne kadar veri transferi yapabileceğini belirlemesidir. 2 tane donanım aygıtını bağlayan veri yoluna port denilir.Günümüz bilgisayarlarında ISA,PCI,AGP veri yolu bulunmaktadır.Farklı boyut ve renklerde yan yana dizilmiş kart takma yuvalarıdır.

Veri yolllarıyla ve diğer anakart birimleriyle ilgili öğrenmek istedikleriniz için bilgisayar kursu sitemizi takip etmeye devam edin. Daha ayrıntılı bilgi öğrenmek için  bilgisayar kursuna kaydınızı yaptırabilirsiniz. – Bilgisayar Kursu Ders Notları – Veri yolu

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s